Je možné urobiť dva oddelené mostíky vedľa seba, alebo sa robí jeden väčší? Vďaka
Závisí to od situácie, je možné zhotoviť 2 vedľa seba ale aj jeden veľký.
Pridal: Agáta
Dobrý deň, moja otázka sa týka fazetovania. Aký je postup? Je brúsenie počas tohto procesu bolestivé? Ako sa to rieši, keď je na tomto zube kaz alebo je už predtým plombovyný?
Brúsenie na fazety je minimálne ztenčenie skloviny, ktoré si však vyžaduje podanie anestézy. V pípade, že sa na zube nachádza kaz, treba ho pred tým ošetriť. Prítomnosť menších plômb neprekáža. Ak sú väčšieho rozsahu, je lepšie zvoliť preparáciu na korunku.
Pridal: Brigit
Dobrý deň, je možné použiť fazety na vertikálne predĺženie zubov? Ďakujem za odpoveď.
Dajú sa na to použiť. Dokonca je to jeden z dôvodov, pre ktoré sa vôbec robia. Pri zhotovení treba dať pozor nielen na estetiku, ale aj na funkčnosť, inak sa môže stať, že sa budú odliepať, alebo budú prekážať.
Pridal: Milan
Dobrý deň, vedeli by ste mi povedať, či si môžem dať spraviť rekonštrukciu zubu a všetko čo k tomu patrí ak som v 13. týždni tehotenstva? Odlomila sa mi totiž asi polovica zubu. Ak nie, čo mi odporúčate?
Je treba povedať, že tehotenstvo nie je choroba. Ak bude lekár postupovať podľa pravidiel, tak Vám nič nehrozí. Po prvom trimestri klesá nebezpečenstvo všeobecne a pravdepodobne najzaťažujúcejšie pre dieťa bude stres spojený s ošetrením. Treba byť ošetrovaný s úsmevom.
Pridal: Soňa
Dobrý deň, chcem sa s Vami poradiť ohľadom medzierky medzi prednými jednotkami. Celkovo mám pekný chrup a chcela by som aby aj tie predné zuby vyzerali lepšie. Vedeli by ste mi poradiť nejaký spôsob ako to dosiahnuť? Vopred ďakujem za Vašu odpoveď.
Na uzavretie medzierky existuje viac spôsobov, ideálnym riešením je strojček, ktorý posunie všetky zuby v danom zuboradí a uzavrie medzeru. Radikálnejším riešením je zhotovenie koruniek alebo faziet, pri ktorých sa ale musia tieto zdravé zuby obrúsiť. Určite doporučujeme konzultáciu u čeľustného ortopéda.
Pridal: Kristína
Zdravím, chcem sa opýtať, či existuje aj iné riešenie na vyrovnávanie zubov ako klasický stojček?
Je možné čiastočne esteticky vyrovnať zuby pomocou ich obrúsenia a následného nasadenia koruniek tak, aby korunky vytvorili efekt rovných zubov. Na rozhodnutie je však potrebné podrobné vyšetrenie. Tento spôsob kompenzácie však neodporúčam, pretože treba obrusovať zdravé zuby.
Pridal: Erika
V poslednej dobe si všímam, že sa mi začínajú štiepiť zuby. Neustále sa mi odlamujú kúsky rôznych zubov. Môj zubár nevidí iné východisko, ako ich po jednom trhať. Dalo by sa tomuto procesu nejakým spôsobom zabrániť? Nejaké lieky, prípadne zákrok, ktorý by to zastavil, prípadne aspoň spomalil tento proces? Ďakujem
Trhanie zubov je úplne posledné riešenie. Je dôležité kazy odstrániť a zhotoviť adekvátne výplne. V prípade, že sú zuby príliš deštruované je vhodné obrúsiť zuby na korunky. Tie budú zuby chrániť na dlhšie obdobie.
Pridal: Fero
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať,či by mi k belším zubom pomohlo častejšie čistenie zubov, alebo to nemá vplyv a mám sa obrátiť na profesionálne čistenie, prípadne bielenie zubov?
Môžete začať používaním bieliacich pást alebo navštívte dentálnu hygieničku, ktorá Vám zuby vypieskuje. Ak by sa Vám aj potom zdali tmavé doporučujem profesionálne bielenie.
Pridal: Miriam
Je obrusovanie zubov pred spravením korunky po znecitliveni lokálnou anestézou bolestivé? A bude to bolestivé po vyprchaní anestézy?
Ak je lokálna anestéza aplikovaná správne, v tkanivách bez zápalových zmien je následne manipulácia so zubom nebolestivá. Trvanie anestézy je rôzne, v závislosti od typu anestetika, jeho podania, väčšinou je to od 15 minút až po dve hodiny. Pri aplikácii intraligamentálnym spôsobom sa po vypršaní anestézy môžu objaviť prechodné bolesti (± 4 hodiny), pri klasickej anestéze sa bolesti spravidla neobjavujú.
Pridal: Jana
Zubárka mi pred týždňom nasadila 3 keramické korunky na dolné stoličky a stále to je bolestivé na tlak, citlivé na teplo a chlad. Zleší sa to, alebo to nie je v poriadku?
Bolesť na tlak a citlivosť na chlad, teplo môže mať rôzne príčiny. Najlepšie by bolo konzultovať to priamo s vašim lekárom, ktorý odborne posúdi, čo je príčinou a bude to príslušne riešiť.
Pridal: Lenka